Jak być bardziej kreatywnym?

Umiejętność wymyślania nowych rozwiązań przydaje się w każdej sytuacji i zawodzie. To bardzo cenna zdolność, na której można zbić niezły kapitał i uniknąć wielu kłopotów. Właśnie dlatego ludzie kreatywni się tak rozchwytywani i poszukiwani na rynku pracy.

Sposoby pobudzenia kreatywności

Jeśli więc chcemy więcej zarabiać, otrzymać pracę w wymarzonej firmie czy instytucji, musimy rozwijać w sobie tę cechę. Praca nad sobą przyda się również tym, którzy dotąd nie mieli problemów z kreowaniem nowych produktów, rozwiązań, posunięć, lecz nagle coś się w nich zacięło, doznali jakiejś blokady i nie mogą wymyślić niczego dobrego.

Istnieje kilka metod, by rozruszać mózg i opracowywać genialne, przełomowe, skuteczne pomysły. W chwilach umysłowej pustki należy ponownie zdefiniować problem, jaki przed nami stoi. Spróbujmy zbadać zagadnienie na wiele sposobów, podejść do niego z wielu stron. Należy stawiać sobie pytania, które dotyczą różnych aspektów problemu. To pomoże wpaść na coś oryginalnego.

By pokonać blokadę kreatywności, należy stworzyć dystans psychologiczny. Chodzi o to, by wyobrazić sobie zadanie w oderwaniu od stanu, w jakim się znajdujemy. Co to nam da? Takie wyobrażenia czynią problem bardziej dostępnym i wspomagają wejście na „wyższy poziom abstrakcji”.

W byciu kreatywnym pomagają marzenia. Jednak nie polega to na unikaniu pracy, ciągłym ucinaniu sobie drzemek i bujaniu w obłokach. Na to ostatnie możemy sobie pozwolić dopiero wtedy, gdy mamy już jakiś zalążek pomysłu.

Warto inspirować się czymś absurdalnym, surrealistycznym. Ludzki mózg jest zaprogramowany tak, by szukać sensu we wszystkim, co go otacza. Jeśli więc będziemy czytać fantastyczne książki, np. Kafkę, Gombrowicza, albo obcować z obrazami abstrakcyjnych twórców, oglądać absurdalne przedstawienia, pomożemy mózgowi wejść na najwyższe obroty.

Kreatywność pobudzana jest też przez aktywność fizyczną. Po części wynika to z faktu dotlenienia mózgu. Im więcej tlenu, tym więcej energii ma ten organ do pracy. Po części jest też efektem wydzielania się endorfin, a szczęście/zadowolenie to idealny nastrój do wymyślania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *