Jaka forma terapii daje pożądane efekty w przypadku nerwicy?

Coraz bardziej wzrastające tempo życia, oczekiwania i wymagania, którym nie zawsze można sprostać, a także występujące czasem traumatyczne wydarzenia, wpływają na obniżanie się odporności psychicznej ludzi. Powtarzające się tego typu negatywne sytuacje mogą doprowadzić do trudności w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli taki stan dyskomfortu psychicznego ma charakter przewlekły, warto zwrócić się o pomoc do psychoterapeuty.

Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Występujące bez uzasadnionej przyczyny uczucie wzmożonego napięcia nerwowego i lęku, nadmierna pobudliwość emocjonalna, nagłe ataki panik, kłopoty z zasypianiem, pamięcią, koncentracją uwagi, mogą być symptomami nerwicy. Na ogół towarzyszy temu obniżony nastrój, brak pewności siebie i trudności z podejmowaniem nawet prostych decyzji. Chociaż niekiedy występują również dolegliwości somatyczne, nerwica nie jest chorobą w ścisłym znaczeniu tego słowa. To funkcjonalne zaburzenie systemu nerwowego, wywołujące reakcje nieadekwatne do aktualnej sytuacji. Niezależnie od przykrych doznań i uciążliwości, nerwica może utrudniać osiąganie zamierzonych celów, a przez to uniemożliwić realizację planów życiowych.

Pomoże psycholog

Terapia psychologiczna ukierunkowana jest na odkrywanie źródeł zaburzeń nerwicowych. Najczęściej nerwica pojawia się wtedy, gdy kumulują się problemy, z którymi trudno sobie poradzić. Psycholog tak prowadzi rozmowy, aby osoba wspomagana sama je rozpoznała, nazwała i poszukiwała skutecznych rozwiązań. Problemy ma każdy, ale ważne jest aby mieć nad nimi kontrolę lub osiągnąć zdrowy dystans. Profesjonalnie prowadzona terapia ma na celu doprowadzenie do równowagi psychicznej, umożliwiającej prawidłowe funkcjonowanie w życiu zawodowym, rodzinnym i społecznym. Jeśli nerwica jest znaczne nasilona, w początkowych etapach terapii wskazane jest zastosowanie wsparcia farmakologicznego. Lekarz psychiatra może zalecić i przepisać leki uspokajające, przeciw lękowe, umożliwiające spokojny sen, lub na krótki okres leki z grupy antydepresantów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *