Jak stworzyć domowy kącik zabaw dla dzieci?

Co to jest kącik zabaw i dlaczego warto go zorganizować?

Kącik zabaw dla dzieci jest to miejsce dedykowane najmłodszym. Maluch, który potrzebuje stałej opieki i uwagi, nie powinien pozostawać dłuższy czas sam w swoim pokoju. Dlatego warto stworzyć mu przestrzeń do zabawy w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywa opiekun. Wówczas można pogodzić wykonywanie codziennych czynności – jak przygotowywanie posiłków z doglądaniem dziecka. Takie miejsce sprawdzi się zarówno w małym mieszkaniu, gdy dziecko nie ma własnego pokoju, jak również w dużym domu. Rodzic, który przez większość czasu przebywa w salonie lub w kuchni, chcąc mieć na oku swoją pociechę, może przygotować tam kącik z zabawkami dla dziecka. Kącik zabaw przyda się też w domu dziadków, których odwiedzają maluchy. Zabawki nie muszą być na stałe wyeksponowane, wystarczy przemyślany dobór mebla do przechowywania rzeczy i nieco miejsca na podłodze. 

Jak wydzielić kącik zabaw dla dziecka?

Dobrym miejscem na kącik zabaw dla dzieci będzie mniej uczęszczana część pomieszczenia. Sprawdzi się miejsce z dala od drzwi i głównego traktu komunikacyjnego, rodzic nie będzie wtedy musiał omijać bawiącego się dziecka. Trzeba też zwrócić uwagę na to, by zabawki nie blokowały dostępu do najczęściej używanych mebli. Po wybraniu właściwego miejsca warto wyraźnie wydzielić granice strefy na zabawę. Wówczas dziecko ograniczy roznoszenie swoich skarbów po całym pomieszczeniu. Najmłodszym wystarczy rozłożony na podłodze koc albo mata edukacyjna. Większe dziecko potrzebuje więcej przestrzeni, przyda mu się też stolik i krzesełko. W strefie przeznaczonej na zabawę można rozłożyć dziecku miękki dywan, lub oddzielić ją za pomocą sprytnego ustawienia mebli.

Przechowywanie zabawek 

Do przechowywania zabawek najlepiej sprawdzają się pojemniki ustawione bezpośrednio na ziemi. Pudełka na zabawki powinny być łatwe do umycia i lekkie. Pudełka można dopasować do wystroju wnętrza. Dzięki temu kącik zabaw dla dzieci nie zaburzy stylu pomieszczenia. Dobrze sprawdzą się na przykład worki na zabawki i koszyczki. Po zakończeniu zabawy warto mieć specjalny mebel, do którego można odłożyć pudełka z zabawkami i matę edukacyjną. Odpowiedni będzie niewielki regał, pojemna komoda lub gustowna skrzynia. Po schowaniu zabawek dorośli odzyskają swoją przestrzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *