Dobry wózek widłowy zwiększa efektywność pracy

Innowacyjność, czyli wynajdowanie i wdrażanie nowych technologii, sprzyja rozwojowi gospodarczemu. Świetny przykład stanowią wózki widłowe, które doprowadziły do powstania nowej gałęzi gospodarki i przyczyniły się do skrócenia czasu dostarczenia towarów. Dziś trudno sobie bez nich wyobrazić branżę logistyczną i spedycyjną.

Optymalne rozwiązania logistyczne

Rozwój gospodarczy polega na tym, że przedsiębiorstwa i klienci indywidualni kupują od producentów i pośredników towary. We współczesnym świecie można zamówić przesyłkę z dostawą do dowolnego miejsca. Wystarczy wynająć firmę przewozową.

Ta ostatnia odbierze produkt od zleceniodawcy i przewiezie go do odbiorcy. Niekiedy nadawca sam dostarcza przesyłkę do centrum dystrybucyjnego. Ostatnimi czasy coraz popularniejszy jest też model dystrybucyjny polegający na tym, że operator dostarcza towar w określone miejsce – ale nie do domu czy firmy odbiorcy, tylko do skrytek. Takie skrytki zlokalizowane są przeważnie w często uczęszczanych punktach, np. przy stacjach benzynowych, barach, centrach handlowych.

Klienci zamawiają pakunki o różnych gabarytach. Dawniej wszystko przenosiło się ręcznie. Jednak taka organizacja pracy ma swoje ograniczenia. Ludzie są w stanie przenieść rzeczy o określonej wielkości i ciężarze. Ograniczona jest też ich wydajność, np. do 100 paczek na godzinę. To z kolei wpływa na czas dostarczenia pakunku.

By go skrócić, firmy spedycyjne zainwestowały w wózki widłowe. To wyposażone w silnik i podnośnik pojazdy, które potrafią szybko i sprawnie przewieźć przedmioty o sporych gabarytach i wiele małych paczek jednocześnie. Wózki widłowe sprawdzają się w transporcie wewnętrznym i magazynach, czyli na ograniczonym terenie.

Dzięki tym urządzeniom można szybko przewieźć sporo palet np. z pociągu do stojących przy rampie ciężarówek. Udźwig takich pojazdów dochodzi do kilku ton. Zamiast więc nosić po jednym czy dwóch kartonach z miejsca na miejsce, lepiej przewieźć je wózkiem. Za jednym zamachem środek ten przewiezie nawet kilka tysięcy kartonów. W ten sposób czas klient może już następnego dnia po nadaniu otrzymać paczkę wysłaną z drugiego końca kraju.

Wózki podnośnikowe napędzane są silnikami o różnym sposobie działania. Najczęściej są to silniki spalinowe na olej napędowy. W związku z wysoką ceną ropy w dużych podmiotach coraz częściej stawia się na wózki na gaz LPG. W małych firmach wykorzystuje się również środki transportu z silnikiem elektrycznym.

Lecz same wózki widłowe to nie wszystko. By firma przewozowa funkcjonowała sprawnie, potrzebuje również właściwego sposobu składowania towarów. Chodzi o rozwiązania określane w skrócie jako techniki magazynowe.

Każdy magazyn ma określoną wielkość i pojemność. By pomieścić w nim możliwie najwięcej towarów, trzeba ułożyć je w odpowiedni sposób. Wykorzystuje się więc legary, regały i specjalistyczne wózki: wysokiego składowania, niskiego składowania, przystosowane do poruszania się w wąskich alejkach, na rampach, wewnątrz ciężarówek albo statków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *