Nawożenie storczyków krok po kroku — wszystko, co powinieneś wiedzieć

Regularne nawożenie storczyków dostarcza im składników odżywczych, których potrzebują do optymalnego wzrostu i intensywnego kwitnienia. Tak jak drzewa zrzucają swe liście, a zwierzęta zaczynają hibernować, tak samo orchidee przechodzą okres uśpienia. Opadające kwiaty to zwykle smutny widok, ale i ważny sygnał, że nadszedł czas na uzupełnienie składników odżywczych poprzez nawożenie storczyków.

Dlaczego orchidee potrzebują nawozu?

Większość roślin uzyskuje potrzebne im składniki odżywcze i wilgoć z gleby. Ponieważ storczyki w naturalnym środowisku rosną na drzewach, sytuacja wygląda u nich nieco inaczej. Pomiędzy ich splątane korzenie ciągle dostaje się zdmuchiwana przez wiatr materia organiczna, ziarna gleby, sole mineralne oraz inne składniki odżywcze, które następnie zostają wchłonięte przez roślinę.

Mieszanki kory jodłowej, mchu torfowca, korka, żwiru, mchu torfowego i innych materiałów, w których orchidee są zazwyczaj umieszczane w doniczkach, zapewniają minimalne wartości odżywcze. Ich szybki rozkład nie zapewnia roślinom wystarczającego odżywienia, którego potrzebują do wytworzenia wzrostu i kolejnego kwitnienia.

Eksperci zalecają nawożenie storczyków raz na dwa tygodnie lub przynajmniej raz w miesiącu dopiero po opadnięciu kwitnienia. Należy je nawozić słabym roztworem substancji, gdyż przekarmianie wcale nie przyniesie korzyści, a zbyt duża ilość nawozu może szybko spalić wrażliwe korzenie rośliny. W przypadku orchidei mniej zdecydowanie znaczy lepiej. Z biegiem czasu nadmiar soli mineralnych gromadzi się w doniczce i podłożu, co może poważnie zaszkodzić roślinie. Ponadto przekarmione storczyki często rosną zbyt szybko, przez co są słabe i podatne na choroby.

Istnieje wiele opinii na temat tego, który nawóz jest najlepszy, a branża pełna jest specjalistycznych pokarmów do orchidei. Aby nie zgubić się w gąszczu możliwości, należy zwrócić uwagę na te nawozy, które zawierają trzy kluczowe dla zdrowia roślin pierwiastki: azot, fosfor i potas w równym stężeniu (poszukaj 20-20-20 na etykiecie). Drugorzędne składniki odżywcze to siarka, wapń, magnez, żelazo, mangan, bor, miedź, cynk, molibden i chlor.

Jak nawozić storczyki w 5 krokach

  1. Wybierz wysokiej jakości nawóz.
  2. Za pomocą dzbanka z wąską wylewką powoli wlewaj nawóz do doniczki, unikając polewania liści.
  3. Usuń nadmiar roztworu.
  4. Nie podlewaj storczyków wodą w dni nawożenia.
  5. Powtarzaj raz lub dwa razy w miesiącu.

Trzymanie się tych kilku zasad sprawi, żen nawożenie storczyków stanie się łatwe i zapewni zdrowy wzrost oraz piękne kwitnienie Twojej roślinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *