Jak dbać o włosy i je pielęgnować?

Właściwa pielęgnacja włosów i skóry głowy jest ważnym elementem zdrowia i urody. Wymaga to jednak regularnego i inteligentnego doboru produktów higienicznych, pielęgnacyjnych, farb itp., ponieważ piękne i zdrowe włosy to nie tylko element wizerunku, ale także wskaźnik kondycji całego organizmu. Zewnętrzne szkodliwe działanie na włosy jest zminimalizowane. Ale jak wykorzystać tę okoliczność z korzyścią dla włosów jak dbać o włosy?

Przede wszystkim należy prawidłowo określić swój typ włosów:

  • Typ normalny – charakteryzuje się zdrowym połyskiem, mogą występować jedynie lekkie uszkodzenia końcówek, po umyciu włosy zachowują świeżość przez 2-3 dni.
  • Typ suchy jest matowy i ma wolno rosnące włosy. Myć raz w tygodniu, a włosy nie będą się przetłuszczać u nasady.
  • Włosy przetłuszczające się, które wymagają mycia prawie codziennie, aby zachować świeży wygląd.
  • Wreszcie, jest to najczęstszy typ włosów mieszanych, który wymaga regularnej, właściwej pielęgnacji.

Jaki szampon do włosów?

Jak dbać o włosy w domu? Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego szamponu do Twojego typu włosów. Ważne jest, aby przeczytać zawartość szamponu, i można nawet znaleźć odpowiedni produkt w lokalnym supermarkecie i niekoniecznie muszą uciekać się do profesjonalnych lub luksusowych marek.

Dla normalnych włosów szampon jest odpowiedni o pH od 5 do 7, tych jest bardzo dużo.

Dla włosów suchych, porowatych, farbowanych odpowiedni jest szampon bez siarczanów, odżywczy lub nawilżający z olejkami. Szampony z wyciągami ziołowymi, takimi jak pokrzywa, rumianek, szałwia, brzoza, porzeczka, które mają działanie wysuszające, nadają się do włosów tłustych i mieszanych.

Pielęgnacja włosów

Wiele osób nie myje włosów prawidłowo – wystarczy raz umyć włosy szamponem. Ale włosy należy myć w dwóch etapach: mydło, pianę i spłukać, następnie ponownie szampon, delikatnie masować skórę głowy przez 3-5 minut, spłukać, a następnie zastosować balsam, maskę lub serum do włosów bez spłukiwania. Dla włosów porowatych – suchych i farbowanych – jest to konieczność.

Włosy przetłuszczające się powinny być pielęgnowane za pomocą maseczki z glinki oraz kuracji z witaminami A i C. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na dietę – jeść mniej smażonych, pikantnych, słonych potraw, pić więcej wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *