W dzisiejszych czasach wykształcenie wyższe jest już standardem. Często zdarza się, że sam tytuł magistra nie wystarcza, aby znaleźć wymarzoną pracę. W takiej sytuacji bardzo ważne okazuje się, jaką uczelnię skończył dany absolwent i jak uznaniem cieszy się ona wśród pracodawców.
Coraz popularniejsze jest studiowanie poza miejscem swojego zamieszkania. Nie chodzi tu tylko o zmianę miasta, ale często też kraju.
Jeszcze kilkanaście lat wyjazd na studia do innego państwa był rzadkością, często pozostawał tylko w sferze marzeń nawet dla najbardziej ambitnych studentów. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zdawanie międzynarodowej matury i wyjazd do odległego ośrodka naukowego, stojącego na dużo wyższym poziomie niż uczelnie w rodzinnym kraju.
Młodzi ludzie bardzo chętnie korzystają też z różnych programów wymiany studenckiej, pozwalających na półroczne lub nawet roczne wymiany ze studentami z innych uniwersytetów.
Ranking najlepszych
Co roku publikowane są rankingi najlepszych szkół wyższych w Europie. Niezmiennie, od lat najwyższe miejsca zajmują brytyjskie uczelnie: Uniwersytet Oksfordzki, University of Cambridge i Imperial College London. To ośrodki naukowe o wielowiekowej tradycji, przyjmujące do swojego grona najwybitniejszych studentów. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że co roku znajdują się na czole klasyfikacji najlepszych uniwersytetów.
Bardzo cenionym ośrodkiem naukowym okazuje się też być Szwajcaria. Tutejszy Swiss Federal Institute of Technology w Zurychu jest na czwartym miejscu rankingu, zaraz za uczelniami z Wysp Brytyjskich. W czołówce znajdują się też uniwersytety francuskie, niemieckie, szwedzkie czy holenderskie.
Polska na tle Europy
Na tym tle bardzo słabo prezentują się polskie ośrodki naukowe, które – co prawda – zostały uwzględnione w klasyfikacji, ale znajdują się na jej szarym końcu. Najlepszą z polskich uczelni okazał się Uniwersytet Jagielloński, zajmujący osiemnaste miejsce od końca. W takiej sytuacji naprawdę warto zastanowić nad studiami zagranicą.
Większa reputacja środowiska akademickiego, większe uznanie wśród pracodawców, szanse na znalezienie dobrze płatnej i obiecującej pracy to z pewnością czynniki przemawiające za wyborem studiów na najlepszych uczelniach w Europie.